Σχολικό έτος 2014-2015

bullet

Παγκόσμια ημέρα Τρίτης Ηλικίας (1/10/2014)

Δελτίο τύπου

Κλικ στο εικονίδιο

bullet Παγκόσμια ημέρα Σχολικού αθλητισμού (6/10/2014)

6 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου διεξήχθη η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για τα σχολεία όλης της χώρας με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Κορυφή σελίδας

bullet

Από το σχολείο, στο Κοινωνικό Παντοπωλείο (9/12/2014)

Άρθρο στην εφημερίδα Πατρίς, 10/12/2014 (Κλικ)

Κορυφή σελίδας

bullet Στο λιοτρίβι του χωριού μας (15/12/2014)

Επίσκεψη στο σύγχρονο ελαιοτριβείο του κ. Τσαπαρδώνη στη Μαγούλα (του τέως Δήμου Ωλένης) και ενημέρωση των μαθητών μας για την εξαγωγή του ελαιόλαδου μέσα από την υπερσύγχρονη γραμμή παραγωγής. Το παραγόμενο ελαιόλαδο, με τη νέα μέθοδο συμπίεσης και απόσταξης,  περιέχει περισσότερες φαινολικές ουσίες και για το λόγο αυτό είναι πιο ανθεκτικό στην οξείδωση. Διατηρεί όλα τα συστατικά του, εξασφαλίζοντας έτσι τις ευεργετικές ιδιότητες του λαδιού. Επιτυγχάνεται η μέγιστη εξάντληση του καρπού σε λάδι και η διατήρηση περισσότερων αρωματικών συστατικών.

Κορυφή σελίδας                                            Αρχική