.

View Karatoula in a larger map

Ιστορία

Σύμφωνα με τα διαθέσιμα ιστορικά αρχεία, το πρώτο διδακτήριο λειτούργησε χωριστά ως Δημοτικό Σχολείο Αρρένων, με έδρα το Καράτουλα και Δημοτικό Σχολείο Θηλέων με έδρα τη Μαγούλα.

Και τα δυο διδακτήρια ήταν ισόγεια κτίρια, μισθωμένα από ιδιώτες. Το πρώτο ανήκε στον Ι.Ναό του Αγ. Δημητρίου Καράτουλα και το δεύτερο στον Ιερέα Μαρνέρα Θεόδωρο.

Το 1908 κατασκευάστηκε  το παρόν διδακτήριο, 2/θέσιο, σε οικόπεδο που είχε παραχωρηθεί από την εκκλησιαστική επιτροπή του Ι. Ναού του Αγ. Δημητρίου Καράτουλα με τη δωρεά του Εθνικού Ευεργέτη Ανδρέα Συγγρού.

Το 1928 κατασκευάστηκε τρίτη αίθουσα με προθάλαμο, ύστερα από κρατική επιχορήγηση.

Το 1953 κατασκευάστηκε τέταρτη αίθουσα, επίσης ύστερα από κρατική επιχορήγηση.

Επάνω

Η κατάσταση του διδακτηρίου μέχρι την 30η Οκτωβρίου 1955 ήταν αρκετά απελπιστική, διότι υπήρχε άμεσος κίνδυνος κατάρρευσης. Το χρονικό αυτό διάστημα γίνονται επισκευές και ύστερα από επίσκεψη μηχανικού της αρμόδιας Μηχανικής Υπηρεσίας, συνοδευόμενου από μηχανικό της 2ης Νομαρχίας, πρότειναν την αναμόρφωση του σχεδίου των προβλεπόμενων εργασιών, διότι υπήρχε ανάγκη να γίνουν και άλλες επισκευές, όπως η κατεδάφιση του τέταρτου τοίχου και η αντικατάσταση του πατώματος.

Στους χώρους υπήρχε και ένα μικρό μαγειρείο καθώς επίσης και τρεις τουαλέτες.

Το 1969 ανοικοδομήθηκε, μετά την καταστροφή του από σεισμούς.

Ως πρώτοι δάσκαλοι του σχολείου αναφέρονται οι:

Σταυρόπουλος Πολύδωρος, από τη Γορτυνία.

Διαμαντόπουλος Νικόλαος, από τη Βυτίνα Γορτυνίας.

Από τη χρονιά ίδρυσής του, το 1909, έως και το 1927 το σχολείο λειτούργησε ως μεικτό 2/θέσιο.

Την περίοδο 1927-1960 ως 3/θέσιο

Την περίοδο 1960-1963 ως 4/θέσιο

Την περίοδο 1963-1967 ως 5/θέσιο

Την περίοδο 1967-1973 ως 6/θέσιο

Την περίοδο 1973-1975 ως 5/θέσιο

Από το 1975 έως και σήμερα και πάντα ανάλογα με τη δυναμικότητά του σε μαθητικό πληθυσμό, το σχολείο λειτουργεί από 5/θέσιο έως 6/θέσιο.

Γκαλερί

Το κεντρικό κτίριο Το νηπιαγωγείο Οι προκατασκευασμένες αίθουσες
Από τον κήπο Από τον κήπο Χώρος αθλητικών δραστηριοτήτων
Εργαστήριο Η/Υ Εργαστήριο Η/Υ Εργαστήριο Η/Υ

Επάνω

Εικόνες από το εργαστήριο Η/Υ του σχολείου μας.

Στοιχεία οικοπέδου-κτιρίου

Εμβαδόν οικοπέδου: 3.000 τ.μ.

Επαρχιακός δρόμος: Καρούτες-Καράτουλα-Μουζάκι.

Εμβαδόν κτιρίων: 340 τ.μ.*+72τ.μ. για δύο νέες προκατασκευασμένες αίθουσες από τον Ο.Σ.Κ.

Αίθουσα διδασκαλίας    58 τ.μ., όπου στεγάζεται το εργαστήριο Η/Υ του σχολείου μας και το αναγνωστήριο.

Αίθουσα διδασκαλίας    57 τ.μ.

Αίθουσα διδασκαλίας    26 τ.μ.

Αίθουσα διδασκαλίας    40 τ.μ.

Αίθουσα διδασκαλίας    44 τ.μ.

Γραφείο διδασκόντων    15 τ.μ.

Διάδρομος                      22 τ.μ.

Τουαλέτες                        20 τ.μ.