Τρώω με μέτρο, τρώω σωστά!!!

Μια βασική αρχή για μακροζωία και ποιότητα διαβίωσης αποτελεί και η σωστή διατροφή. Ιδιαίτερα θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε τη Μεσογειακή διατροφή, αφού έχουμε το προνόμιο να είμαστε ένας από τους μεσογειακούς λαούς, καθώς το ελαιόλαδο και τα φαγητά που βασίζονται σε αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα προνόμια που διαθέτουμε.

Με βάση την παραπάνω διαπίστωση και λαμβάνοντας υπόψιν την καταλυτική επιρροή του σύγχρονου και αγχωτικού τρόπου ζωής, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το θέμα της υγιεινής διατροφής στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας.

Από μια μεγάλη ποικιλία δραστηριοτήτων που αναπτύχθηκαν, οι μαθητές μέσα από βιωματικές και παιγνιώδεις δράσεις κατάλαβαν πόσο σημαντική είναι η σωστή διατροφή στη σωματική και πνευματική ανάπτυξή τους, αλλά κυρίως στην υγεία τους.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους.

Η αφίσα μας (κλικ στην εικόνα) Οι δραστηριότητες που αναπτύξαμε Η εισαγωγή από το βιβλίο με τις συνταγές μας (κλικ στην εικόνα)

Το ερωτηματολόγιό μας   Τα αποτελέσματα της έρευνάς μας

Γκαλερί φωτογραφιών από το πρόγραμμα